Tarih: 17-05-2017 10:57:22


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yazısına dayanarak İVDB’ nin 24.03.2017 tarih ve 39044742-130 [DUYURU]-E.78154 sayılı yazısına istinaden E-defter uygulaması kapsamında yer alan mükelleflerin iade uygulamasında dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda yer almaktadır:

1- Kendisi KDV iade talebinde bulunan mükelleflerin mutlak surette GİB onaylı berat dosyalarının alınmış/oluşturulmuş olması ve bilgilere raporda yer verilmesi gerekmektedir.

 

2- Nezdinde karşıt inceleme yapılan alt firmanın;

a) Karşıt inceleme tutanağı ve teyit/bilgi istemi cevap yazısının düzenlendiği tarih itibariyle; berat dosyaları e-Defter sistemine yüklenmişse,

-       GİB onaylı berat dosyalarının KDV iadesi tasdik raporuna/karşıt inceleme tutanağına/teyit/bilgi istemi cevap yazısına eklenmesi gerekmektedir.

-       Karşıt inceleme tutanağı ve teyit/bilgi istemine konu faturanın/faturaların BA-BS formları ile beyan edildiği bilgisinin KDV iadesi tasdik raporunda/karşıt inceleme tutanağında/teyit/bilgi istemi cevap yazısında yer verilmesine ise gerek bulunmamaktadır.

b) Karşıt inceleme tutanağı ve teyit/bilgi istemi cevap yazısının düzenlendiği tarih itibariyle; berat dosyaları e-Defter sistemine yükleme süresi dolmadığından yüklenmemişse;

-      Karşıt inceleme teyit/bilgi verme işlemine konu faturanın/faturaların yevmiye kayıtlarına ilişkin olarak ilgili mükelleflerin muhasebe kayıt sistemlerinden alınacak incelemeye konu faturaların ilgili muhasebe hesaplarına intikalini gösteren muavin hesap dökümünün mükellefçe de onaylı çıktısı üzerine ilgili YMM tarafından meslek mührü tatbik edilmesi ve söz konusu belgenin gerektiğinde ilgili mercilere ibraz edilmek üzere KDV iadesi tasdik raporuna/karşıt inceleme tutanağına/teyit/bilgi istemi cevap yazısına eklenmesi gerekmektedir. 

-      Söz konusu faturanın/faturaların BA-BS formları ile beyan edildiğine dair mükelleflerin bilgi verdiği beyanı karşıt inceleme tutanağı veya teyit/bilgi istemi cevap yazılarında yeterli olacaktır.

 3- Mükelleflere ait e-Defter berat dosya sayılarının birden çok olması durumunda bu bilginin vergi dairesine (liste halinde) elektronik ortamda (CD) olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Ayrıca vergi dairesi müdürlükleri tarafından da kesinlikle kağıt ortamında döküm istenmeyecektir.

 4- Berat bilgisi olarak ilgili berat çıktısının mükellef ve YMM tarafından onaylı örneğinin tutanağa eklenmesi esas olmakla birlikte, birden çok sayıda berat dosyası olması halinde, berat dosya bilgilerinin aşağıda örneği verilen bir tablo ile ibraz edilmesi mümkündür. ( ETTN bilgisi 2017 yılına ait beratlarda alınmaya başlanacak olup önceki dönemler için bu bilgi kullanılmamaktadır.)

 

Defterin Nev’i

Dönemi

Tekil No’su

Oluşturma Tarihi

Oluşturan Kişi

ETTN

           

 

 

 

 

 

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın söz konusu yazısı Sirkülerimiz ekinde yer almaktadır.

Saygılarımızla…

UNİVERSAL

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.


EKLİ DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu site Mimcrea Web Yazılım Ticaret A.Ş. tarafından yapılmıştır. - Copyright © 2016